Καλογερακη ΑΕΒΕ ζητα  Τεχνολόγο τροφίμων – Υπεύθυνο παραγωγής

  • Γεωργία – Κτηνοτροφία – Αλιεία
  • Πλήρους Απασχολησης
  • 1 μήνα πριν
  • Ελλάδα ,Ηράκλειο

  • icon
    Επίπεδο Εργασίας: Επιβλεπων
  • icon
    Εργασιακή Εμπειρία : 3 χρόνια
  • icon

  Κύριες αρμοδιότητες:
  • Παρακολούθηση και έλεγχος της παραγωγικής διαδικασίας
  • Εργαστηριακές αναλύσεις πρώτων και βοηθητικών υλών, ενδιάμεσων, τελικών προϊόντων και δειγμάτων προϊόντων
  • Τεκμηρίωση και τήρηση των αρχείων ελέγχου
  • Αναφορές αποτελεσμάτων ελέγχου ποιότητας στον διευθυντή εργοστασίου
  • Συνεργασία με τα λοιπά τμήματα της εταιρίας για τη διαχείριση των ζητημάτων παραγωγής & ποιότητας
  • Καθημερινός έλεγχος των εγκαταστάσεων και των τμημάτων παραγωγής
  • Έλεγχος τήρησης ιχνηλασιμότητας σε όλα τα τμήματα
  • Έλεγχος διαδικασίας καθαριότητας παραγωγής & υγιεινής προσωπικού
Επιθυμητό προφίλ υποψηφίου:
  • Εμπειρία τουλάχιστον 3-5 ετών σε αντίστοιχη θέση με ενασχόληση σε γαλακτοκομικά & τυροκομικά
  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ σε συναφές αντικείμενο
  • Εμπειρία σε πιστοποιήσεις ISO, IFS κ.λπ.
  • Εμπειρία σε χημικές αναλύσεις πρώτης ύλης και προϊόντων
  • Γνώσεις όσον αφορά στον κώδικα τροφίμων
  • Ικανότητα προγραμματισμού & οργάνωσης
  • Ομαδικό πνεύμα

Χτίζοντας γερά θεμέλια

Όλα ξεκινούν το 1949 από έναν άνθρωπο δραστήριο και πολυάσχολο, τον παππού Εμμανουήλ Καλογεράκη. Το μεράκι του και η αγάπη του για τα τυριά τον οδήγησαν στην τυροκομία.

Μαζί με το γιό του Βαγγέλη, ξεκινούν έναν μεγάλο αγώνα και καταφέρνουν από ένα μικρό καζάνι στην άκρη του σπιτιού να μεταβούν στο πρώτο εργοστάσιο, στο χωριό Σμάρι, στο Καστέλι Πεδιάδος. Οι αγνές πρώτες ύλες της Κρητικής γης γίνονται το όπλο τους.

Από την Κρήτη στην Αθήνα και όλη την Ελλάδα.

Το 1985 ένα φορτηγάκι γεμάτο μεγάλα «κεφάλια» Κρητικής Γραβιέρας μπαίνει στο καράβι για την Αθήνα. Ήταν τότε που το πλέον εύγεστο τυρί έκανε το πρώτο του δρομολόγιο για την πρωτεύουσα.

Από το 1995 και μετά, το κωδικολόγιο αρχίζει να μεγαλώνει. Εκτός από Γραβιέρες και μαλακά τυριά, στη λίστα προστίθενται και τα εδέσματα.

Το 1998 ξεκινά να λειτουργεί στη βιομηχανική περιοχή Ηρακλείου το κέντρο διανομής της εταιρίας Καλογεράκη. Σε έναν ιδιόκτητο χώρο 1500 τετραγωνικών στεγάζονται τα γραφεία, οι χώροι αποθήκευσης και οι θάλαμοι-ψυγεία.

Η διανομή έχει πλέον ανοίξει και τα Κρητικά τυριά Καλογεράκη μπαίνουν σιγά σιγά στο οικογενειακό τραπέζι όλων των Ελλήνων.

ergasia.gr

Job alerts

Receive emails for the latest jobs matching your search criteria