ΤΕΡΝΑ ΑΕ αναζητά: Λογιστή/στρια (Α΄ τάξης)

  • Λογιστή- Λογίστρια

  • Πλήρους Απασχολησης

  • 3 μήνες πριν

  • Αθήνα

  • icon
    Μισθός Δεν Ορίστηκε Δεν Ορίστηκε / Δεν Ορίστηκε
  • icon
    Shift Δεν Ορίστηκε
  • icon
    Επίπεδο Εργασίας: Λογιστή- Λογίστρια
  • icon
    Εργασιακή Εμπειρία : Μακρόχρονη εμπειρία
  • icon
    Επαγγελματικά Προσόντα ΠΕ Πανεπιστημιακης Εκπαιδευσης

Περιγραφή Εργασίας

Description

Η ΤΕΡΝΑ ΑΕ, εταιρεία του Ομίλου ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, αναζητά:

Λογιστή/στρια (Α΄τάξης)

Αρμοδιότητες:

  • Παρακολουθεί και εκτελεί επιμέρους εξειδικευμένα λογιστικά θέματα, προτείνοντας και εφαρμόζοντας λύσεις
  • Προβαίνει σε έλεγχο και καταχώριση παραστατικών
  • Πραγματοποιεί συμφωνία λογαριασμών γενικής λογιστικής και συμφωνία επιμέρους υποσυστημάτων πελατών – προμηθευτών
  • Πραγματοποιεί συμφωνίες και πληρωμές προμηθευτών
  • Συμμετέχει στο Κλείσιμο μηνός και στην έκδοση των περιοδικών δηλώσεων
  • Προετοιμάζει την υποβολή των μηνιαίων & ετήσιων φορολογικών δηλώσεων (ΦΠΑ, ΦΕ, παρακρατούμενοι κ.λπ.)
  • Παρακολουθεί και ενημερώνεται για αλλαγές στη Φορολογική νομοθεσία
  • Συμμετέχει στη σύνταξη των Οικονομικών Καταστάσεων
  • Επιβλέπει και υποστηρίζει τις εργασίες των μελών της ομάδας και παρέχει καθοδήγηση, όταν χρειάζεται
  • Υποστηρίζει το τμήμα Budgeting και συντάσσει αναφορές για λογαριασμό του τμήματος λογιστηρίου
  • Υποστηρίζει το Transfer Pricing
  • Διασφαλίζει την εφαρμογή των εσωτερικών διαδικασιών του λογιστηρίου & τα τιθέμενα χρονοδιαγράμματα των εργασιών
  • Συμμετέχει ενεργά στην υλοποίηση νέων συστημάτων και εφαρμογών
  • Επικοινωνεί με δημόσιους φορείς, τράπεζες, εξωτερικούς συμβούλους (Οικονομικού και Νομικού τομέα)
  • Προετοιμάζει τα υποστηρικτικά αρχεία προς τους Ορκωτούς ελεγκτές

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Πτυχιούχος ΤΕΙ / ΑΕΙ Οικονομικής / Λογιστικής κατεύθυνσης
  • Κάτοχος ταυτότητας Λογιστή Φοροτεχνικού Α΄ τάξης
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον (8) οχτώ ετών σε οργανωμένο λογιστήριο εταιρειών / τήρηση βιβλίων Γ΄ κατηγορίας
  • Επιθυμητή η εργασιακή εμπειρία σε λογιστήριο τεχνικής / κατασκευαστικής εταιρείας
  • Πολύ καλή γνώση IFRS
  • Πολύ καλή γνώση Φορολογικής νομοθεσίας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού εφαρμογών MS Office & και επιθυμητή η καλή γνώση SAP
  • Καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας

Δεξιότητες – Προσωπικά χαρακτηριστικά:

  • Εργατικότητα, συνέπεια, μεθοδικότητα
  • Επικοινωνιακές και οργανωτικές ικανότητες
  • Αποτελεσματικότητα και προσήλωση στην τήρηση διαδικασιών & προθεσμιών

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να αποστείλουν βιογραφικό σημείωμα αναφέροντας τον κωδικό ΛΟΓ-TE-1121

Ειδοποιήσεις εργασίας

Ενημερωθείτε για τις πιο πρόσφατες εργασίες που ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησής σας.