Νοσηλευτής/τρια

  • Υγεία, Νοσηλευτές

  • Πλήρους Απασχολησης

  • 5 μήνες πριν

  • Αθήνα

  • icon
    Shift Δεν Ορίστηκε
  • icon
    Επαγγελματικά Προσόντα Ανώτατη Μόρφωση (ΑΕΙ/ΤΕΙ)

Η Ελληνική Εταιρία Προστασίας και Αποκατάστασης Αναπήρων Προσώπων (ΕΛΕΠΑΠ), προκηρύσσει μία θέση νοσηλευτή/τριας για την έδρα στην Αθήνα (Κόνωνος 16, Παγκράτι)

Οι αρμοδιότητες που άπτονται στο αντικείμενο του, είναι:

• Συστηματική φροντίδα των ωφελουμένων στο πλαίσιο της νοσηλείας τους (π.χ.,χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής, σίτιση μέσω γαστροστομίας κ.α.)
• Υποστηρικτικός ρόλος κατά τη διεξαγωγή ιατρικών πράξεων
• Τήρηση αρχείων σχετικά με το ιστορικό του ασθενή
• Διαχείριση περιστατικών της ιατρικής υπηρεσίας (επικοινωνία με γονείς)
• Καλή γνώση χρήσης Η/Υ

Απαραίτητα προσόντα:

 Πτυχίο Νοσηλευτικής ΑΕΙ – ΤΕΙ
• Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος
• Ικανότητα διαχείρισης επειγόντων περιστατικών
• Γνώση παροχής πρώτων βοηθειών
• Πιστοποιητικό εμβολιασμού σε ισχύ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΤΟ mail: hr@elepap.gr
ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 2107227750

Νοσοκόμος-Νοσηλευτής
Γενική Περιγραφή: Το επάγγελμα του Νοσηλευτή καλύπτει ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων, που εκτείνεται από τη νοσηλεία του αρρώστου ως την έρευνα και την εφαρμογή προγραμμάτων υγείας. Στο πλαίσιο των καθημερινών του δραστηριοτήτων ο Νοσηλευτής: φροντίζει για την τήρηση της θεραπευτικής και φαρμακευτικής αγωγής που έχουν ορίσει οι γιατροί για τον κάθε ασθενή, παρακολουθεί και καταγράφει τη θερμοκρασία και τους σφυγμούς, κάνει ενέσεις, αλλάζει επιδέσμους, χορηγεί τα φάρμακα. Επίσης, συνοδεύει και βοηθάει τους γιατρούς κατά τις επισκέψεις τους στους θαλάμους. Σε περιπτώσεις ανάγκης προσφέρει πρώτες βοήθειες μέχρι να επέμβει ο γιατρός. Επιπλέον, προετοιμάζει τους ασθενείς που πρόκειται να προβούν σε εξετάσεις ή σε κάποιου είδους επέμβαση, αποστειρώνει και τοποθετεί στις κατάλληλες θέσεις τα όργανα και τις συσκευές που χειρίζονται οι γιατροί (χειρουργικά εργαλεία, μηχανήματα). Τέλος, φροντίζει για την εύρυθμη λειτουργία της κλινικής, την προμήθεια των φαρμάκων και συσκευών.

ergasia.gr

Ειδοποιήσεις εργασίας

Ενημερωθείτε για τις πιο πρόσφατες εργασίες που ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησής σας.