Coffee Berry – GRAND ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΦΕΣΤΙΑΣΗΣ ΑΕ αναζητά Εμπορικο Διευθυντή

  • Εμπορικός Διευθυντής
  • Πλήρους Απασχολησης
  • 4 εβδομάδες πριν
  • ΑθήναΕλλάδα

  • icon
    Επίπεδο Εργασίας: Εμπορικός Διευθυντής
  • icon
    Εργασιακή Εμπειρία : 5 +
  • icon
    Επαγγελματικά Προσόντα Master ΠΕ

Coffee Berry - GRAND ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΦΕΣΤΙΑΣΗΣ ΑΕ αναζητά Εμπορικο Διευθυντή

 Πλήρης Απασχόληση    Αθήνα

Η εταιρία Coffee Berry  – GRAND ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΦΕΣΤΙΑΣΗΣ ΑΕ στα πλαίσια της συνεχούς  ανάπτυξης της

 αναζητά ένα (1) ατομό για την στελέχωση της παρακάτω θέσης : Εμπορικός Διευθυντής

Με έδρα την Αθήνα

Περιγραφή Θέσης.

Καθήκοντα και αρμοδιότητες:
  • Ενεργή συμμετοχή στο σχεδιασμό της στρατηγικής κατεύθυνσης του οργανισμού
  • Διαμόρφωση της στρατηγικής κατεύθυνσης και του Πλάνου Δράσης του Εμπορικού Τομέα
  • Εκπόνηση του ετήσιου προϋπολογισμού του Εμπορικού Τομέα
  • Τακτή επικοινωνία και καθοδήγηση των Διευθυντών Ανάπτυξης Εργασιών και των Διευθυντών Περιφέρειας, για την επίτευξη των στόχων και των σχετικών Δεικτών Μέτρησης της Απόδοσης (KPIs)
  • Τακτή αξιολόγηση του βαθμού υλοποίησης των πιο πάνω και έγκαιρη λήψη βελτιωτικών ενεργειών, όπου χρειάζεται
  • Αξιολόγηση των οικονομικών δεδομένων του Εμπορικού Τομέα
  • Ενημέρωση του Διευθύνοντα Σύμβουλου αναφορικά με την πρόοδο των εργασιών του Εμπορικού Τομέα
  • Λήψη αποφάσεων σχετικά με πρακτικές για ενίσχυση του κύκλου εργασιών
  • Συμμετοχή στη διαμόρφωση και την ενίσχυση του Διαχειριστικού Συστήματος και των σχετικών διαδικασιών ή/και άλλων προτύπων / πρωτοκόλλων που αφορούν όλο το δίκτυο καταστημάτων
  • Τακτή συνεργασία με τον Διευθυντή της Μονάδας Παραγωγής & Εφοδιαστικής Αλυσίδας
  • Εντοπισμός και εφαρμογή πρακτικών για διατήρηση αγαστών σχέσεων μεταξύ του οργανισμού και των δικαιοδόχων (franchisee)
  • Αξιοποίηση των εκθέσεων / στατιστικών δεδομένων που ετοιμάζονται από τους διάφορους τομείς για λήψη αποφάσεων στρατηγικής σημασίας
  • Συνεχής ενημέρωση για τις τάσεις και τις εξελίξεις της επιτόπιας αγοράς αλλά και των αγορών στις οποίες δραστηριοποιείται ο οργανισμός
  • Εντοπισμός επιπρόσθετων προοπτικών επέκτασης των εργασιών του οργανισμού, τόσο όσο αφορά νέους δικαιοδόχους στην επιτόπια αγορά αλλά και στο εξωτερικό
  • Δικτύωση και αποτελεσματική διαχείριση επαγγελματικών σχέσεων τόσο με πιθανούς όσο και υφιστάμενους πελάτες και δικαιοδόχους
  • Έγκαιρη αναγνώριση και διαχείριση πιθανών επιχειρησιακών κινδύνων
  • Ευθύνη για σχεδιασμό και υλοποίηση νέων έργων του Εμπορικού Τομέα, που πιθανόν να προκύψουν
  • Ανάπτυξη των απαιτούμενων διοικητικών ικανοτήτων και δεξιοτήτων στα διευθυντικά στελέχη του Εμπορικού Τομέα
  • Διασφάλιση της αποτελεσματικής και κατάλληλης στελέχωσης του Εμπορικού Τομέα
  • Ολική ευθύνη για θέματα ανθρώπινου δυναμικού και διαχείριση πειθαρχικών θεμάτων του Εμπορικού Τομέα
  • Επισκέψεις και αντιπροσώπευση οργανισμού σε διάφορες εκθέσεις, σεμινάρια και εκδηλώσεις, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό

Ακαδημαϊκά Προσόντα – Ειδικές Γνώσεις
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία ως εμπορικός διευθυντής ή άλλο σχετικό ρόλο για 5-7 έτη
  • Πτυχίο BSc/BA στην διοίκηση επιχειρήσεων, τα χρηματοοικονομικά ή σε σχετικό τομέα αποτελεί πλεονέκτημα
  • Μεταπτυχιακός Τίτλος στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA)
  • Πτυχίο MSc/MA αποτελεί πλεονέκτημα
  • Προηγούμενη εμπειρία σε Franchise ή Retail concept, θεωρείται επιπρόσθετο προσόν
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στις πωλήσεις ή/και μάρκετινγκ και τη διαχείριση σχέσεων με βασικούς πελάτες
  • Κατανόηση σε βάθος των μεθόδων και της ανάλυσης έρευνας αγοράς
  • Πολύ καλή γνώση της υποβολής εκθέσεων απόδοσης και των χρηματοοικονομικών διαδικασιών/διαδικασιών κατάρτισης προϋπολογισμού
  • Εμπορική συνείδηση και στρατηγική νοοτροπία
  • Εξαιρετικές ηγετικές και οργανωτικές δεξιότητες
  • Εξαιρετικές δεξιότητες στην επικοινωνία και τις διαπροσωπικές σχέσεις

Ειδικές δεξιότητες και χαρακτηριστικά
  • Διορατικότητα και στρατηγική σκέψη
  • Εμπορική αντίληψη και προσανατολισμό
  • Αφαιρετική σκέψη και αυξημένη κριτική ικανότητα
  • Προγραμματισμός και οργάνωση
  • Δεξιότητες άμεσης επίλυσης σύνθετων προβλημάτων και εύρεση εναλλακτικών λύσεων
  • Κοινωνικές δεξιότητες δικτύωσης και σύναψη διαχρονικών λειτουργικών σχέσεων
  • Ικανότητα αντιπροσώπευσης του Οργανισμού
  • Διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Ανάληψη ευθύνης και καταμερισμό αρμοδιοτήτων
  • Αποφασιστικότητα
  • Ρεαλιστική σκέψη
  • Καινοτομία
  • Εξωστρέφεια
  • Φιλοδοξία
  • Προσήλωση στο αποτέλεσμα
  • Επικοινωνιακές και διαπροσωπικές ικανότητες
  • Δεξιότητες διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού
  • Ικανότητα να παρακινεί και να εμπνέει τα μέλη του προσωπικού

Αίτηση

Η εταιρεία προσφέρει για τη θέση ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών συν
bonus, εταιρικό αυτοκίνητο, κινητό τηλέφωνο, υπολογιστή και ιδιωτική ιατροφαρμακευτική ασφάλιση.

Κωδικός αναφοράς  Εμπορικός Διευθυντής
Νικηφόρου Βρεττάκου 3 Άλιμος 17455

Email: info@coffeeberry.coffee | Τηλέφωνο: 2102242000

εύρεση εργασίας στο ergasia.gr

Job alerts

Receive emails for the latest jobs matching your search criteria